معنی کتاب باز یا کلکسیونر کتاب چیست؟

کتابخانه یک کتاب باز

معنی کتاب باز یا کلکسیونر کتاب چیست؟

پیش از این در پست کلکسیون چیست؟ کلکسیونر کیست؟ توضیحاتی کلی در خصوص کلکسیون و کلکسیونر داده بودیم. همانگونه که قول دادیم این بار به موضوع کلکسیونر های کتاب یا همان کتاب باز ها خواهیم پرداخت.

شاید واژه کتاب باز یا کلکسیونر کتاب به گوشتان خورده باشد، اما معنای دقیق آن را ندانید. در این پست قصد داریم به معنی این واژه بپردازیم.

کتاب باز به فردی اطلاق می شود که علاقه زیادی به خریداری، جمع آوری و نگهداری کتاب دارد. به عبارت دیگر در اختیار داشتن مجموعه ای از کتاب های نایاب و کم یاب اولویت و هدف اصلی یک فرد کتاب‌باز است. این دسته از افراد ممکن است حتی کتاب هایی را که میخرند نخوانند و ختی لای آنها را هم باز نکنند اما علاقه زیادی به ساخت مجموعه ای بزرگ از کتاب های ارزشمند دارند. البته این ویژگی همه مجموعه داران و کلکسیونر ها است. آنها اقدام به جمع آوری اشیا مورد علاقه خود می کنند و آنها را در آرشیو ارزشمند خود نگهداری می نمایند.

شاید فکر کنید برای داشتن یک مجموعه از کتاب های ارزشمند باید وضعیت مالی بسیار خوبی داشت اما این موضوع همیشه صادق نیست. مجموعه داران و کتاب بازها الزاما افراد ثروتمندی نیستند. آنها به مرور زمان و تدریجی اقدام به جمع آوری کتاب کرده اند و با هزینه های اندک اما مداوم توانسته اند یک مجموعه ارزشمند را جمع آوری کنند.

کتاب بازها انواع و علایق مختلفی دارند. برخی از آنها علاقه به کتاب هایی خاصی دارند مثلا کتاب بازهایی که به کتاب رمان علاقه دارند و یا برخی به داشتن کتاب های قرآن تمایل شدیدی دارند و گنجینه ای ارزشمند از انواع قرآن را جمع آوری کرده اند. عده ای کتاب های قدیمی را دوست دارند و کتاب های خطی و چاپ سنگی جمع آوری می کنند و عده ای هم کتاب های جدید را می پسندند. برخی هم کتاب تاریخی جمع آوری می کنند.

بسیاری از کتاب بازها یا به عبارت بهتر کلکسیونر های کتاب خود خوانندگانی حرفه ای هستند و به مرور زمان کتاب ها را خوانده و جمع آوری کرده اند. برخی نیز با هدف جمع آوری کتاب های ارزشمند و حفظ میراث فرهنگی دست به این کار می زنند.

در پست های بعدی تلاش خواهیم کرد تا برخی از کلکسیونر ها و مجموعه داران کتاب را معرفی نماییم.

در پایان لازم است از شما علاقه مندان به کتاب های کلکسیونی و نفیس دعوت کنیم تا از بانک کتاب های کلکسیونی و نفیس شلفی بازدید نمایید.

 

درباره نویسنده

شلفی